8 Nisan 2017 Cumartesi

SIRBİSTAN'DA 1992'DEN BU YANA BİR İLK YAŞANDI

Başbakan Aleksandar Vucic, 1992'den bu yana ilk turda kullanılan oyların yüzde 55’ini alarak cumhurbaşkanı seçilen ilk isim oldu. Vuciç’in ülkedeki azınlıkların da tam desteğini alması dikkat çekti. 
Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Sırp İlerleme Partisi (SNS) ‘nin genel başkanı da olan Vucic, sandığa giden 3.7 milyon seçmenin 2 milyondan fazlasının oyunu alarak ilk turda seçimi kazandı. Kendisi ile birlikte yarışan diğer 10 adayın aldığı oyun toplamından yaklaşık 430 bin fazla oy alan Vuciç’in başarısında kendisine destek veren ülkedeki azınlıkların da payı büyük. Vucic, seçimleri değerlendirdiği açıklamasında kampanyasının kolay geçmediğini belirterek, "Bugün bizim için önemli bir gün. Sırbistan güçlü ve daha da güçlü olacak." dedi. Boşnak ve Macar nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerde de sandıktan birinci çıktığını belirten Vucic, sadece Sırp seçmene değil, Boşnak ve Macar vatandaşlara da teşekkür etti. Vucic, Sırbistan'ın her bir vatandaşı için eşit oranda mücadele etme ve Sırbistan'ın dünyadaki itibarı için çalışma yürütme sözü verirken 1992 yılından itibaren ilk turda cumhurbaşkanlığına seçilen ilk isim de oldu. Mevcut Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic'in görevi 31 Mayıs'ta sona erecek. 
PARODİ YAPAN ADAY 3. OLDU 
Sırbistan'da pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine parodi yapan 25 yaşındaki Luka Maksimoviç isimli aday, yaklaşık yüzde 10 oy alarak üçüncü oldu.  Seçilirse yolsuzluk yapacağını lakin diğer siyasetçilerden farklı olarak çaldığı paraları halkla paylaşacağını söyleyen Maksimoviç, 11 adayın yarıştığı seçimlerde yaklaşık 350 bin oy alarak üçüncü oldu. Beyaz takım elbisesi ve paçalarının üzerine çektiği yün çoraplarıyla dikkat çeken "Beli" (Beyaz) lakaplı genç komedyen, aralarında Sırbistan'ın eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç'in de yer aldığı birçok tecrübeli siyasetçiyi geride bıraktı. Seçim sonrasında basına konuşan Maksimoviç, sonuçlardan memnun olduğunu lakin Sırp halkının uydurma bir şahsiyete bu denli teveccüh göstermesinin alarm verici olduğunu söyledi. 13 Mart tarihi itibarıyla 10 binden fazla imza toplayarak resmen aday olan Maksimoviç, seçim kampanyası boyunca yayınladığı renkli parodiler ve programlarla bölge basınının da ilgisini çekmişti. "Samo Jako" (Hep güçlü) sloganıyla başlattığı seçim kampanyasına bir müzik klibi de çeken Maksimoviç, göreve gelmesinin "yoksulların cevap niteliğindeki şamarı" olacağını söylüyordu.

          (HABERTÜRK)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder