21 Ocak 2017 Cumartesi

68 kuşağının efsane ismi Sarp Kuray’dan muhalefete ‘eylem’ uyarısı


Türkiye’yi referandum sürecine taşıyan Meclis oylamasının ardından CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü’nün düzenlediği panelde konuşan 68 kuşağının efsane isimlerinden Sarp Kuray düşüncesi ne olursa olsun tüm muhalif kesimlerin CHP’de kenetlenmesini ve spontone eylemlerden uzak durulmasını istedi

Türkiye’yi başkanlık sürecine taşıyacak yeni anayasa ile ilgili çalışmanın Türkiye Büyük Millet Meclisi bölümü tamamlandı.
Meclis’te yapılan 2. tur oylamanın ardından son oturuma katılan 488 milletvekilinden 339’unun desteği ile 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi yasalaştı.
Halk oylaması sürecini başlatan bu gelişmeye göre referandumun en geç 16 Nisan 2017'de yapılması gerekiyor.
Sabaha karşı 04.30’da tamamlanan son ve tarihi oturumun ardından gelişmeleri değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘’Bugün 21 Ocak 2017. Demokrasi tarihimiz açısından önemli bir tarih. Bu tarih parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihidir. Bu tarihin milli Kurtuluş Savaşımız açısından da büyük önemi vardır. Bu tarih aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir’’ dedi.
TBMM’de sert tartışmalarla geçen eylemli günlerin ardından Türkiye’de yeni bir sürecin başladığını belirten Kılıçdaroğlu ‘’Mücadelemiz hayırlı olsun’’ çağrısı ile partililerini sokak sokak, gezip gerçekleri halka anlatmaya çağırdı.
Bu çağrıya ilk yanıt veren belki de partinin Beylikdüzü ilçe örgütü oldu.
Cumartesi günü saat 14.30’da, meclisteki oylamadan saatler sonra ilçe binasında düzenlenen ve yöneticiliğini ilçe başkanı Turan Taşkın Özer’in yaptığı panelde Sarp Kuray konuşmacıydı.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) eski genel başkanlarından ve 24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile geldiği toplantıda tarihi mesajlar veren Sarp Kuray, 72 yıllık yaşamında başına gelmedik olay kalmamasını iktidarın bir birey olarak kendisinden duyduğu büyük korkudan kaynaklandığını söyledi.
Siyasi ve askeri eylemleri ile Türkiye’nin bir dönemine imza atmış olan 68 hareketinin efsanevi liderlerinden ve Dev-Genç’in kurucularından Sarp Kuray ülkenin bugün içinde bulunduğu süreci ise ‘’Kenetlenme ve tarihi yeniden yazma zamanı’’ olarak nitelendirdi.
Kuray Türkiye’yi referandum sürecine taşıyan Meclis oylamaları sırasında kendini kürsüdeki mikrofona kilitleyerek eylem yapan ve gündeme oturan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka üzerinden CHP tabanını ve tüm muhalif kesimleri uyararak bu tür spontone ve doğru olmayan eylemlerin ülkeye ve topluma bir yarar sağlamayacağını söyledi.
İktidarın ortamın gerginleşmesinden yarar umduğunu ve buna karşı sergilenecek eylemlerin doğru bir duruş içermesi gerektiğini söyleyen Kuray bu nedenle hayata geçirilecek her eylemin barışçıl ve şiddetten, özellikle de silahtan uzak olması gerektiğini anlattı.
Kendi gençlik yıllarının ve eylemlilik günlerinin Türkiye siyasi tarihi açısından analizini yaptığı sunumunda dinleyicilere ilginç anılarını da aktaran Kuray, 68’li yıllarda son derece barışçıl olarak başlayan gençlik eylemlerine zamanla ideolojik müdahale ile yön verildiğini, anlamsız tartışmalar ile de gençlerin yarattığı siyasi enerjinin parçalanıp etkisizleştirildiğini söyledi.
Geçmişin devrimci liderlerinin Mustafa Kemal’in tam bağımsızlık ülküsünden hiç kopmadığını ve yola Samsun’dan çıktıklarına dikkat çeken Sarp Kuray 1600’lü yıllardan bu güne yaptığı toplumsal ve siyasi analizinde dünyada yaşanan gelişmeleri yeniden yorumladı.
Türkiye’de tüm muhalif kesimlerin özellikle de 68 ve 78 kuşağının adeta boğazlandığı, yürütülen mücadelenin de kanla ve şiddetle bastırıldığı kaotik ortamların bir daha yaşanmamasını, bu süreçten de ders alınmasını isteyen Kuray, bu nedenle sokakta yürütülecek hak arama mücadelesinde doğru eylemliliklerin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Türkiye’nin ulusal kurtuluş mücadelesini yürüttüğü 1920 yılların zengin ve derin siyasi birikimi ile pratiğine sahip olduğunu söyleyen Sarp Kuray TBMM’nin devre dışı bırakılmak istendiği bu süreçte tüm muhalif unsurların CHP’de bir araya gelmesinin ve kenetlenmesinin şart olduğunu vurguladı.
Yeni bir başlangıç yapmanın her zaman mümkün olduğuna işaret eden Sarp Kuray, bu güne kadar süre gelen siyasi sürecin eleştirilmesinin kimseye bir şey sağlamayacağına da değinirken, CHP’de kenetlenilmesi halinde referandumda iktidarın hüsrana uğrayacağı bir sonucun elde edilebileceğini söyledi.
Gençlerin 80 yıllardan sonra toplumun apolitikleşen tavrı ile bütünleşmiş bir siyasi ilgisizliğinin olduğunu, ancak bu durumun da sonuna gelindiğini ifade eden Sarp Kuray, ‘’Onlara iyi bir yaşam mücadelesinin doğru siyasi zeminlerde, silah içermeyen mücadele biçimleri, demokratik eylem yöntemleri ile yapılması gerektiğini, doğru olanın da bu olduğunu göstermeliyiz’’ dedi.
Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Sarp Kuray 49 yıl sonra geriye baktığında her devrimin kendi özgün koşulları içerisinde, gerçekleştiği ülkenin sosyopolitik şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini gördüğünü söylerken, Türkiye’deki aydınlanma hareketinin ve insanca yaşama mücadelesinin de, bugün dayatılan gericiliği ve yobazlığı alt edecek güce, enerjiye sahip olduğunu söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder